Liga majstrov žien: Súťažia tvorcovia histórie a prenasledovatelia štvorhier

Liga majstrov žien: Súťažia tvorcovia histórie a prenasledovatelia štvorhier

počas slávneho pôsobenia Emmy Hayesovej.

V utorok cestuje do Amsterdamu, kde sa stretne s Ajaxom v prvom zápase posledného osemfinále, zatiaľ čo sérioví víťazi Lyon a Barcelona sú stále v hre o striebro.

Benfica a nórsky Brann sa už zapísali do histórie tým, že sa prvýkrát dostali do vyraďovacej fázy, pričom žreb doplnili švédsky majster Hacken a Paríž St-Germain, ktorý v druhom kole vyradil Manchester United.

Ajax proti Chelsea

Do konca Hayesovho 12-ročného pôsobenia v pozícii manažéra Chelsea, počas ktorého získal množstvo trofejí, zostáva už len pár mesiacov a budúci šéf Spojených štátov je odhodlaný odísť s veľkým úspechom.

Napriek tomu, že Chelsea prišla o hviezdneho útočníka Sama Kerra, ktorý utrpel zranenie predného krížneho väzu, stále bojuje o štvoricu titulov a jediná trofej, ktorá jej pod Hayesovým vedením unikla, je Liga majstrov.

Po kvalifikovaní sa na vrchol skupiny, v ktorej boli Real Madrid, FC Paríž a Hacken, Blues doplnili svoj tím pre vyraďovaciu fázu o nové posily Nathalie Bjornovú a Mayru Ramirezovú, ako aj o fit letnú posilu Catarinu Macario.

Chelsea v minulej sezóne prehrala v semifinále s Barcelonou, ale aby sa tam dostala znova, bude musieť prejsť cez Lacné futbalové tričká Ajax, ktorý prekonal šance a postúpil zo skupiny, v ktorej boli aj Bayern Mníchov, Paríž St-Germain a Rím.

Holandský majster skončil druhý za PSG a prvýkrát sa dostal do poslednej osmičky, čím sa stal po Saestrume v sezóne 2006/2007 len druhým holandským tímom, ktorý sa dostal do tejto fázy.

Benfica proti Lyonu

Osemnásobní víťazi z Lyonu sa prebojovali cez svoju kvalifikačnú skupinu, v ktorej vynikla najmä výhra 9:0 na pôde Slavie Praha.

Po tom, čo ich v minulej sezóne vo štvrťfinále vyradila Chelsea na penalty, sa francúzsky majster bude snažiť postúpiť podstatne ďalej, keď sa pokúsi získať späť trofej, ktorú naposledy získal v rokoch 2021-22.

Vzhľadom na to, že v tom roku sa v skupinovej fáze stretli s Benficou a oba zápasy vyhrali 5:0, budú si istí postupom z tohto duelu.

Benfica však bude veriť, že sa odvtedy výrazne zlepšila po tom, čo v skupinovej fáze získala doma s Barcelonou zábavný výsledok 4:4 a kvalifikovala sa pred štvornásobnými víťazmi z Frankfurtu.

Lisabonský tím je prvým portugalským klubom, ktorý sa prebojoval do poslednej osmičky, a ak zápasy v skupinovej fáze niečo ukázali, tak to, že zápasy Benficy bývajú dramatické.

Proti veľkoklubom im však unikajú góly, takže duo z Lyonu Kadidiatou Diani a Ada Hegerberg budú mať chuť pridať k piatim gólom, ktoré strelili v skupinových zápasoch, ďalšie.

Hacken proti Paris St-Germain

Je to už 11 rokov, čo bol Hacken naposledy vo štvrťfinále – vtedy sa volal Goteborg FC – po tom, čo v skupinovej fáze skončil pred Realom Madrid a FC Paris.

Liga majstrov žien: Súťažia tvorcovia histórie a prenasledovatelia štvorhier

Aby sa dostali tak ďaleko, porazili lídra Eredivisie Vrouwen Twente a teraz sa stretnú s PSG, porazeným finalistom v rokoch 2014-15 a 2016-17.

Francúzska útočníčka Marie-Antoinette Katotová viedla PSG v skupine, keď strelila štyri góly, ale zďaleka nie je jedinou hrozbou.

Malawijský útočník Tabitha Chawinga zažíva skvelú prvú sezónu v Paríži a so 14 gólmi vo všetkých súťažiach disponuje skutočnou hrozbou pre Hacken.

Brann proti Barcelone

Brann sa zapísal do histórie už len tým, že sa kvalifikoval do skupinovej fázy, ale neskončil v nej.

V oboch zápasoch proti Lyonu urobili dojem a v domácom zápase s tímom Sonia Bompastora sa im podarilo získať dramatickú remízu 2:0, čím si zabezpečili druhé miesto v skupine.

Teraz ich však čaká Barcelona, dominantná strana európskeho ženského futbalu.

Katalánky vyhrali minulý rok svoju druhú Ligu majstrov za posledné tri sezóny, keď vo finále zdolali Wolfsburg 3:2.

Teraz sa budú usilovať o opätovné víťazstvo v poslednej sezóne trénera Jonatana Giraldeza.

Tridsaťdvaročný tréner oznámil, že na konci sezóny odíde po fenomenálne úspešnom období, v ktorom od svojho vymenovania v roku 2021 prehral len jeden ligový zápas.

Držiteľka Zlatej lopty Aitana Bonmatiová vedie hviezdny tím, v ktorom pôsobia Angličanky Lucy Bronzeová a Keira Walshová. Brann strhnúť víťazstvo by bolo veľkým rozrušením.

Chelsea pod vedením trénerky Emmy Hayesovej v poslednej sezóne usiluje o slávu v Lige majstrov. Lyon, Barcelona a Lacné futbalové tričká PSG, to všetko sú veľké výzvy. V tejto vážnej situácii sa Benfica, Haken a Brann stále snažia poraziť skúsených súperov.

[email protected]

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *